top of page

NRT הוא אירגון שמטרתו לשפר את חייהם של האנשים, לבנות שלום ושימור של הסביבה הטבעית.

הארגון בבעלות ומובל על ידי קונסורציום של 36 קהילות שהוא משרת החולשות על צפון קניה והחוף.

NRT הוקמה כמשאב משותף  כדי לעזור לבנות ולפתח איגוד של  אירגוני שימור קהילתיים,  הממוקמים בצורה הטובה ביותר על מנת לשפר את חייהם של אנשים, לבנות שלום ולשמר את הסביבה הטבעית.

NRT1.jpg
Button

את מי אנחנו משרתים?
NRT משרתת את האירגונים שחברים בה. אלה הם מוסדות מקומיים המנוהלים עבור ועל ידי המקומיים כדי לתמוך בניהול קרקעות בבעלות הקהילה לטובת שיפור תנאי המחיה.
איך אנחנו משרתים:
NRT מנוהלת על ידי מנהיגי הקהילה כדי לתמוך בקהילות. המטרות שלהם:
•    פיתוח משותף של ממשל בהנהגה מקומית המשלימה מערכות מסורתיות, קימות
•    הפעלת תוכניות של שלום וביטחון
•    ההובלה בניהול הסביבה הטבעית
•    ניהול עסקים הקשורים לשימור
NRT גם:
•    מגייס כספים עבור הארגון
•    ייעוץ והדרכה בנושא ניהול
•    הדרכה בשיטות ניטור ביצועים

NRT2.jpg

מועצת המנהלים של NRT אחראית על מועצת הזקנים המורכבת מהנציגים הנבחרים של כל חברי האיגוד. בראש מועצת הזקנים עומד כיום דוד לקומט (קלאמה), וסגניתו חביבה טאדיכה (בליקו).

NRT3.jpg
NRT4.jpg

אנו גאים להיות שותף מייסד של האגודה לשימור חיות בר בקניה, אשר כל הגופים של NRT חברים בה.

NRT5.jpg

מאיפה באנו
בשנות ה-80 הצייד הלא חוקי צמצם את אוכלוסיית הקרנפים בקניה מ-20,000 בעלי חיים ב-1960 לפחות מ-500. בהכרה בצורך הדחוף במרחב מוגן, שומרת הטבע אנה מרז התומכת בשימור, פנתה למשפחת קרייג, שבבעלותה חוות בקר בסוואנה שמצפון להר קניה. המשפחה הסכימה להפריש 20,000 דונם לפרויקט, ומאוחר יותר הפכו את כל חוות ליאווה (620,000 דונם) לשטח פרטי לשימור על חיות בר.
ככל שמספר חיות הבר בשמורת ליאווה עלה, התברר שכדי שהשימור יעבוד לטווח ארוך יהיה עליו לערב ולהיטיב עם הקהילות המקומיות באזורים הסמוכים לשמורה.
הרעיון להקים שימור קהילתי עלה בשנת 1995, לאחר פגישה בין איאן קרייג  ובין הקהילה "איל נגווסי" מצפון. זקני הקהילה הוזמנו לבקר בליאווה, שם תיירות המבוססת על חיות הבר הניבה הכנסות יפות, ופעלה בשילוב עם חוות בעלי חיים. זו הייתה הוכחת הרעיון שהם היו צריכים כדי לקבל את ההחלטה לשנות את התנהלות הקהילות שלהם.

NRT 6.jpg

איל נגווסי ונמוניאק היו שני הגופים הקהילתיים הראשונים שהוקמו בצפון קניה. לאחר זמן קצר, הם שינו את אופן ניהול הקרקע ואת רווחתם של המקומיים. הצלחתם משכה את תשומת לבן של קהילות אחרות, שביקשו הדרכה כדי להקים אגודים משלהם.
בשנת 2004, פרנסיס אולה קאפארו, יו"ר האסיפה הלאומית של קניה ויו"ר חבר הנאמנים של ליווה, החליטו שהגיע הזמן להקים ארגון חדש שיספק הדרכה, הכשרה וגיוס כספים עבור מספר גדל והולך של קהילות המעוניינות בשימור. כך נולדה קרן ריינג'לנד הצפונית.
כיום, שימור חיות הבר NRT וליאווה הן ישויות נפרדות. NRT הוא ארגון הגג של הארגונים הקהילתיים. ליאווה היא פשוט  איזור שימור לחיות בר, והיא עצמה הועברה לבעלות ולשליטה של קרן קנייתית. אבל שני הארגונים עדיין נהנים מיחסי עבודה הדוקים. המטה של NRT נמצא בליווה. ליווה ממלאת תפקיד מרכזי במתן תמיכה לוגיסטית ל- NRT. מבסיס זה, מרכז מבצעים משותף מאפשר ל- NRT ולצוותי ביטחון מקומיים לחלוק מידע עם משטרת קניה ושירות חיות הבר של קניה על ציד בלתי חוקי של חיות בר וגניבת בעלי חיים, ולאפשר פעולות בהנחיית גופים ממשלתיים אלה.

bottom of page